Gateshead Millenium Bridge, Newcastle-upon-Tyne (www.flickr.com by Xavier de auréguiberry)
Northumberland székhelye, Newcastle upon Tyne, arról az új várról (new castle) kapta nevét, amelyet Hódító Vilmos legidősebb fia, Robert Curthose építtetett 1080-ban. A régi várat a rómaiak ezer évvel korábban építették a Tyne folyón átvezető híddal együtt. A középkorban – a skótok elleni felvonulás főhadiszállásaként – még csak katonai erődként játszott fontos szerepet a város, de a 19. századtól kezdve meghatározó tényezővé vált az acéliparban és a gépgyártásban, hajógyára pedig az egyik legnagyobb volt a világon. A város ipara az elmúlt évtizedekben hanyatlásnak indult, a helyiek azonban továbbra is büszkén tekintenek futballcsapatukra és a városközponttól délkeletre, a Gateshead mellett felépült ultramodern Metro Centre üzletközpontra. A város mozgalmas éjszakai életét klubok, vendéglők, színházak és egzotikus éttermek színesítik. A fényes múlt visszaköszön a városon átvezető főutak mentén sorakozó épületek pazar homlokzatáról, de a régi gazdagságot tükrözik az Earl Grey’s Monument és a Tyne folyón átívelő nagyszerű Tyne Bridge is. A folyóparton van néhány jelentős új épület.
New Castle vára egy ideig a skótok kezén volt, de II. Henrik visszaszerezte, s várbástyával erősítette meg. I. Edward tovább építette a várat, s falakkal vette körül a várost. 1320-ban Newcastle a gyapjúkereskedelem északi központja volt. Kikötőjének jelentőségét bizonyítja, hogy I. Erzsébet 1600-ban különleges jogot biztosított Newcastle-nak a kikötők között. Később a szénbányászat és a vaskohászat is hozzájárult a város fejlődéséhez. 1644-ben ostromolták meg utoljára a skótok.
A Curthouse eredeti „új” faerődje helyén a 12. században már kőből épült várból csak a csipkézett mellvédű öregtorony, benne a két királyi lakosztállyal, maradt fenn érintetlenül. Csigalépcsők sora vezet fel a lőréses pártázathoz, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a városra és a folyóra. A várból csak a fal egy része, a kapubejárat és a szép földszinti kápolna normann eredetű. Impozáns a II. Henrik építette bástyatorony.
A St. Nicholas téren álló St. Nicholas Cathedral, Britannia negyedik legnagyobb plébániatemploma volt, s úgy lett az ország legkisebb katedrálisa, hogy 1882-ben székesegyházi rangot kapott. A 11. századi normann templomból, amelynek helyén a 14.-15. században felépült, kevés maradt fenn. A katedrális érdekessége a világítóablakos karcsú csúcsban végződő díszes torony.
A Tyne folyón átívelő hidak közül a legrégebbit Robert Stephenson építette 1849-ben. A hidat (High Level Railway Bridge) Viktória királynő nyitotta meg, s a maga korában azért volt jelentős, mert addig az Edinburghba utazókat csak Gatesheadig vitte a vonat, s hajón kellett átkelniük a folyón. Egyébkánt Newcastle-ből, amely 14 km-re fekszik a Tyne torkolatától, állandó hajójáratok indulnak Londonba, Antwerpenbe, Rotterdamba, Amsterdamba és Hamurgba, valamint néhány más „kontinentális” kikötőbe.