Birmingham Main Line IR (www.flickr.com by hartlandmartin)
Birmingham, vagy Brum, ahogy a helybéliek kedveskedve nevezik városukat, az ipari forradalomban indult igazi fejlődésnek, s a 19. századra Anglia második legnagyobb városa lett. A Trent három mellékfolyójának (Tame, Cole és Rea) völgyében, Warwickshire-ben fekszik, azonban északi külvárosai Staffordshire-rel, a déliek és a délnyugatiak Worchestershire-rel határosak. A neves angliai városoktól mindenekelőtt abban különbözik, hogy nincs ősi vára vagy híres katedrálisa. Bár eredete feltehetően az angolszász időkbe nyúlik vissza, sőt római településnek is vannak nyomai, csak a 14. században tett szert némi helyi jelentőségre, s a gyapjúkereskedelem és gyapjúfestés, a kovácsmesterség a 16. századra kis iparvárossá fejlesztette. A polgári forradalom idején Birmingham 15 000 kardpengét szállított a parlament seregeinek.
A város lakossága 1700 körül 12-15 000 körül mozgott, s mivel itt sem vallási, sem cégmegkötöttségek nem uralkodtak, egyre vonzóbb lett a környékbeliek számára (ebben az időben kezdte túlszárnyalni Coventryt. A 18. században tudósok és ipari vállalkozók székhelye lett a város, mindenekelőtt James Watt és társa, Matthew Bolton gyárától s a mai világhíres Lloyds bank elődjéről lett híres. A 18. század végén népessége már elérte a 70 000 főt. A következő században rohamosan fejlődő ipari város egyre jobban belekapcsolódott az országos politikában, a Bull Ring-ben (Bika aréna) megtartott munkásgyűlések híre Londont is megremegtette.
Az ide települő legkülönbözőbb iparágak felelősek a komor gyárépületek és a zsúfolt lakóterületek kialakulásáért. A II. világháború után ezeknek a nagy részét felszámolták és Birmingham komoly erőfeszítéseket tett a kulturális élet fellendítésére. A világhírűvé lett Birmingham Symphony Orchestra vezetésére sikerült megnyerniük Sir Simon Rattle karmestert és sikerült rávenniük a korábbi Royal Sadler’s Wells Ballet társulatát (ma Birmingham Royal Ballet) arra, hogy Londont felcseréljék a jobb és modernebb körülményeket biztosító Birminghammel. A városközponttól 13 kilométerre keletre felépült National Exhibition Centre (Nemzeti Kiállítóközpont) előadó- és konferenciatermei, kiállítási csarnokai sok ezer látogatót vonzanak a városba minden évben.
A Thinktank – a Birminghami Tudományok és Felfedezések Múzeuma büszkén mutatja be, hogy mivel járult hozzá a város a vasút, a repülőgép és az autóipar fejlődéséhez. A rési ékszerész negyedben a 16. század óta űzik a mesterséget. A peremkerületi kertvárosok előfutárának tekinthető Bournville falut a Cadbury testvérek építették fel az édességgyárukban dolgozó munkások számára. A csokoládé történetét bemutató népszerű kiállítás megtekintésének időpontját érdemes előre egyeztetni.